Skip to content
Szybka wysyłka
Na rynku od 2013 roku
Tysiące pozytywnych opinii
30 dni na zwrot
Ulubione
Xiaomi Pad 8 Pro vs iPad Air 11 — który tablet wybrać w 2026?

Xiaomi Pad 8 Pro vs iPad Air 11 — który tablet wybrać w 2026?

Xiaomi Pad 8 Pro to 144 Hz i 3.2K. iPad Air 11 ma M4 i iPadOS 26. Sprawdź, który tablet wygrywa.

Wróć do bloga13 maja 202610 min czytania

Xiaomi Pad 8 Pro wygrywa parametrami za mniej: ekran 11.2″ 144 Hz 3.2K, 9 200 mAh i Snapdragon 8 Elite za 2 599 zł. iPad Air 11 z chipem M4 i iPadOS 26 (od 2 899 zł) wygrywa aplikacjami pro, ekosystemem Apple i wsparciem na 6–7 lat. Poniżej pełne porównanie z rekomendacją dla każdego typu użytkownika.

Xiaomi Pad 8 Pro vs iPad Air 11 — porównanie w pigułce

ParametrXiaomi Pad 8 ProiPad Air 11 (M4)
Ekran11.2″, IPS, 144 Hz, 800 nitów11″, Liquid Retina IPS, 60 Hz, 500 nitów
Rozdzielczość3200 × 2136 (345 ppi), Dolby Vision2360 × 1640 (264 ppi), True Tone
ProcesorSnapdragon 8 Elite (3 nm)Apple M4 (3 nm), 9-rdzeniowe GPU
RAM / pamięć8 / 12 GB + 256 / 512 GB UFS 4.112 GB + 128 GB / 256 GB / 512 GB / 1 TB
Bateria9 200 mAh28.93 Wh (~7 606 mAh)
Ładowanie67 W (przewodowe)~20 W (USB-C PD)
Aparaty50 MP tył + 32 MP przód12 MP tył + 12 MP Center Stage
Głośniki4× Dolby Atmos2× stereo (landscape)
Wi-Fi / BTWi-Fi 7 / BT 5.4Wi-Fi 7 / BT 5.3
Waga485 g464 g
Wymiary251.2 × 173.4 × 5.75 mm247.6 × 178.5 × 6.1 mm
BiometriaCzytnik linii w przycisku + face unlock 2DTouch ID w przycisku
SystemAndroid 16 + HyperOS 3iPadOS 26
RysikXiaomi Focus PenApple Pencil Pro / Pencil (USB-C)
Cena (start)2 599 zł (8/256 GB)2 899 zł (128 GB Wi-Fi)

Nasz wybór w stosunku jakości do ceny: Xiaomi Pad 8 Pro — za 300 zł mniej dostajesz lepszy ekran, większą baterię i szybsze ładowanie.

Nasz wybór dla użytkowników iPhone’a / Maca: iPad Air 11 — bezproblemowy ekosystem, dłuższe wsparcie systemu i lepsze aplikacje pro.

Ekran — gdzie Xiaomi wygrywa najwyraźniej

Xiaomi Pad 8 Pro ma ekran 11.2″ o rozdzielczości 3200 × 2136 pikseli (345 ppi) z odświeżaniem 144 Hz. iPad Air 11 to 11″ Liquid Retina w 2360 × 1640 pikseli (264 ppi) z odświeżaniem 60 Hz.

Różnica w odświeżaniu jest odczuwalna w codziennym scrollowaniu i grach. 144 Hz w Xiaomi to płynność niedostępna w żadnym iPadzie poniżej modelu Pro. Apple zachowuje 60 Hz w całej linii Air i pełne ProMotion 120 Hz oferuje wyłącznie w iPadach Pro.

Xiaomi ma też przewagę w jasności (800 nitów vs 500 nitów) i obsłudze Dolby Vision z 12-bitową głębią koloru. Apple oferuje tylko True Tone. Xiaomi nie ma jednak matowej powłoki antyrefleksyjnej.

Porada: Jeśli planujesz rysować lub robić notatki rysikiem, dokup do iPada folię matową, która zmniejsza odbicia i daje uczucie pisania po papierze — sprawdź akcesoria do iPada Air 11.

Wniosek o ekranie: Xiaomi wygrywa parametrami (rozdzielczość, częstotliwość, HDR, jasność). iPad Air ma za to lepszą kalibrację kolorów out-of-the-box i wsparcie dla pełnego P3.

Procesor i wydajność — pojedynek M4 vs Snapdragon 8 Elite

Apple M4 i Snapdragon 8 Elite to dwa najmocniejsze chipy w tabletach z 2026 roku. Oba są wykonane w procesie 3 nm, a różnice są w architekturze i oprogramowaniu.

Apple M4 wygrywa w benchmarkach syntetycznych single-core i jest zoptymalizowany pod aplikacje pro: Procreate, LumaFusion, DaVinci Resolve, Affinity Designer. Aplikacje na iPadOS są tworzone z myślą o jednym chipie, więc działają bezawaryjnie.

Snapdragon 8 Elite w Xiaomi Pad 8 Pro daje większą elastyczność: emulację konsoli, multitasking, desktop mode i kompatybilność z plikami Office bez kombinowania. W AnTuTu 10 osiąga ponad 2 800 000 punktów — to wynik na poziomie flagowych smartfonów.

Test (wynik orientacyjny)Xiaomi Pad 8 ProiPad Air 11 (M4)
Geekbench 6 single-core~3 100~3 700
Geekbench 6 multi-core~9 800~14 500
3DMark Wild Life Extreme~6 400~5 200
AnTuTu 10~2 800 000n/d (iOS)

W praktyce: oba tablety obsłużą każdą grę i aplikację bez zająknięcia. iPad jest szybszy w eksporcie wideo i renderowaniu 3D. Xiaomi lepiej radzi sobie z grami AAA i emulacją (Nintendo Switch, PS2) dzięki Adreno 830.

Bateria i ładowanie — przewaga Xiaomi

Bateria 9 200 mAh w Xiaomi Pad 8 Pro vs 28.93 Wh (ok. 7 606 mAh) w iPadzie Air. Xiaomi ładuje się z mocą 67 W, Apple ogranicza się do ~20 W przez USB-C PD.

W realnym użytkowaniu różnica to:
Xiaomi: 0 → 100% w ok. 96 minut, 50% w 38 minut
iPad Air 11: 0 → 100% w ok. 150 minut

Czas pracy na baterii w obu tabletach jest porównywalny — ok. 10 godzin w testach przeglądania internetu i streamingu wideo. Xiaomi nadrabia większą baterią to, co traci na mniej zoptymalizowanym Androidzie.

Uwaga: Apple w pudełku NIE dołącza ładowarki o pełnej mocy. Żeby naładować iPada w sensownym czasie, potrzebujesz ładowarki GaN min. 30 W z portem USB-C. Sprawdź ofertę ładowania w homescreen.pl.

Aparaty — kto je w ogóle używa w tablecie?

Xiaomi Pad 8 Pro: 50 MP f/1.8 (tył) + 32 MP (przód, ultraszerokokątny).
iPad Air 11: 12 MP f/1.8 (tył) + 12 MP (przód, w landscape, z Center Stage).

Xiaomi wygrywa na papierze, ale aparat w tablecie służy głównie do skanowania dokumentów i wideokonferencji. Tutaj iPad ma lepiej rozwiązaną kamerę przednią — umieszczona na dłuższym boku (landscape), idealna do Zooma i Google Meet, gdy trzymasz tablet poziomo z klawiaturą.

Xiaomi ma kamerę przednią w trybie pionowym, co w wideokonferencji wymusza dziwny kadr.

System — Android 16 + HyperOS 3 vs iPadOS 26

To najważniejsza różnica między tymi tabletami — i decyduje o tym, czy w ogóle warto rozważać Xiaomi.

iPadOS 26 to dojrzały system stworzony pod tablet: Stage Manager, wsparcie zewnętrznych monitorów, aplikacje pro (Adobe, Autodesk, Procreate, LumaFusion). Apple gwarantuje 6–7 lat aktualizacji — iPad sprzed 5 lat dalej dostaje najnowsze iPadOS.

HyperOS 3 na Androidzie 16 w Xiaomi to system pisany pod telefon, dostosowany do tabletu. Multitasking i desktop mode działają dobrze, ale część aplikacji (streamingowe, bankowe) bywa niedostosowana do dużego ekranu. Xiaomi gwarantuje 4 lata aktualizacji Androida i 6 lat patchy bezpieczeństwa.

Co Xiaomi robi lepiej:
– Pełen Microsoft Office bez restrykcji iCloud/iPadOS
– Kompatybilność z plikami .exe/.apk przez emulatory
– Tryb desktop z paskiem zadań i oknami
– Brak App Store podatku — większość aplikacji za darmo

Co iPad robi lepiej:
– Aplikacje kreatywne (Procreate, LumaFusion, Affinity)
– Integracja z Mac/iPhone (Handoff, Universal Clipboard, AirDrop)
– Dłuższe wsparcie systemu (6–7 lat vs 4 lata)
– Spójność interfejsu na całym systemie

Rysik i klawiatura — co dostaje każdy ekosystem

iPad Air 11 współpracuje z Apple Pencil Pro i Apple Pencil (USB-C) oraz oryginalną Magic Keyboard. To dojrzały zestaw z haptycznym feedbackiem i precyzją, której od lat nie ma w innych ekosystemach.

Xiaomi oferuje własny Focus Pen (8 192 poziomy nacisku, magnetyczne ładowanie) i Focus Keyboard często dodawany w zestawie. Funkcjonalnie bliżej mu do Apple Pencil 2. generacji — za znacznie mniej.

Etui i ochrona to obowiązek przy tabletach kosztujących ponad 2 500 zł. Pełną ofertę akcesoriów znajdziesz w kategoriach: Xiaomi Pad 8 / 8 Pro → | iPad Air 11 →.

Cena — gdzie różnica robi największą robotę

KonfiguracjaXiaomi Pad 8 ProiPad Air 11
128–256 GB Wi-Fi2 599 zł (8/256 GB)2 899 zł (128 GB) / 3 399 zł (256 GB)
512 GB Wi-Fi2 999 zł (12/512 GB)4 399 zł
1 TB Wi-Fin/d5 399 zł
LTE / 5Gn/d (tylko Wi-Fi)+800 zł za Cellular
Rysik~350 zł (Focus Pen)399 zł (Pencil USB-C) / 599 zł (Pencil Pro)
Klawiatura~599 zł (lub w zestawie)~1 599 zł (Magic Keyboard)

W tej samej cenie (~3 500 zł) dostajesz:
– Xiaomi Pad 8 Pro 12/512 GB + Focus Pen + etui z klawiaturą.
– Sam iPad Air 11 256 GB Wi-Fi (bez rysika i klawiatury).

Różnica robi się jeszcze większa, jeśli potrzebujesz LTE — iPad Air dodaje 800 zł za moduł Cellular, a Xiaomi nie ma takiej opcji w ogóle (wymaga hotspota z telefonu).

Który tablet wybrać? Rekomendacje wg potrzeb

Wybierz Xiaomi Pad 8 Pro, jeśli:

  • Masz budżet do 3 000 zł i chcesz maks. parametrów za tę cenę.
  • Oglądasz dużo wideo i grasz — ekran 144 Hz 3.2K Dolby Vision i 4 głośniki Dolby Atmos zrobią różnicę.
  • Korzystasz z Androida na telefonie — synchronizacja działa płynniej.
  • Chcesz robić notatki rysikiem i mieć klawiaturę w zestawie.
  • Potrzebujesz dużej baterii i szybkiego ładowania (67 W).

Wybierz iPad Air 11, jeśli:

  • Masz iPhone’a lub Maca — ekosystem Apple to największa wartość dodana.
  • Pracujesz na aplikacjach pro: Procreate, Affinity, LumaFusion, DaVinci Resolve.
  • Chcesz najdłuższe wsparcie systemu (6–7 lat aktualizacji).
  • Potrzebujesz wariantu z LTE/5G.
  • Cenisz spójny system i nie chcesz kombinować ze sklepami i sideloadem.

Nasz werdykt: Dla 70% użytkowników szukających tabletu do nauki, rozrywki i prostej pracy biurowej Xiaomi Pad 8 Pro jest mądrzejszym wyborem — daje więcej za mniejsze pieniądze. iPad Air 11 jest wart dopłaty 300–500 zł tylko wtedy, gdy już jesteś w ekosystemie Apple lub korzystasz z aplikacji niedostępnych na Androidzie.

Co dokupić po zakupie? Ochrona tabletu

Niezależnie od wyboru — etui i szkło hartowane to obowiązek. Naprawa wyświetlacza w obu modelach to koszt rzędu 1 200–1 800 zł. Tymczasem solidne etui i szkło hartowane zabezpieczają tablet przed 90% przypadkowych uszkodzeń za ułamek tej ceny.

Pełną ofertę akcesoriów — etui, szkła hartowane, folie matowe, klawiatury — znajdziesz w naszych kategoriach:

Sprawdź akcesoria: Xiaomi Pad 8 / 8 Pro → | iPad Air 11 (2024/2025/2026) →

Podsumowanie — Xiaomi Pad 8 Pro vs iPad Air 11

Xiaomi Pad 8 Pro vs iPad Air 11 to pojedynek lepszego hardware’u kontra lepszego oprogramowania. Xiaomi za 2 599 zł daje 144 Hz, 9 200 mAh i ładowanie 67 W. Apple za 2 899 zł oferuje chip M4, iPadOS 26 i 6–7 lat aktualizacji.

Chcesz najlepszy stosunek jakości do ceny poza ekosystemem Apple — wybierz Xiaomi. Masz iPhone’a lub Maca i potrzebujesz aplikacji pro — dopłać do iPada. Niezależnie od wyboru: zabezpiecz tablet etui i szkłem hartowanym — naprawa wyświetlacza kosztuje 20× więcej.

FAQ — najczęściej zadawane pytania

Czy Xiaomi Pad 8 Pro pojawi się w wersji LTE / 5G?

Nie. Xiaomi Pad 8 Pro globalnie sprzedawany jest tylko w wersji Wi-Fi. Jeśli potrzebujesz mobilnego internetu, musisz używać hotspotu z telefonu lub wybrać iPada Air 11 w wersji Cellular (+800 zł).

Który tablet lepiej sprawdzi się do nauki i notatek na studia?

Oba tablety są bardzo dobre do notatek, ale iPad Air 11 ma przewagę w aplikacjach (GoodNotes, Notability, Apple Notes). Xiaomi Pad 8 Pro z Focus Pen i klawiaturą w zestawie wychodzi taniej, a Microsoft OneNote i Xiaomi Notes na Androidzie radzą sobie świetnie.

Czy iPad Air 11 obsługuje 144 Hz jak Xiaomi?

Nie. iPad Air 11 ma ekran 60 Hz. Jeśli chcesz wyższe odświeżanie u Apple, musisz wybrać iPada Pro z technologią ProMotion (120 Hz) — który zaczyna się od ok. 5 200 zł.

Czy Xiaomi Pad 8 Pro otrzymuje regularne aktualizacje?

Tak, Xiaomi gwarantuje 4 lata głównych aktualizacji systemu Android i 6 lat aktualizacji bezpieczeństwa. iPad Air 11 typowo otrzymuje 6–7 lat pełnych aktualizacji iPadOS.

Czy etui do Xiaomi Pad 7 Pro pasują do Xiaomi Pad 8 Pro?

Tak — Xiaomi Pad 7 / 7 Pro / 8 / 8 Pro mają niemal identyczne wymiary 11.2″. Większość etui i szkieł jest kompatybilna z całą serią. Sprawdź dokładny opis produktu — w kategorii Xiaomi Pad 8 Series wszystkie produkty są oznaczone kompatybilnością.

Czy Apple Pencil 2. generacji działa z iPadem Air 11 (M4)?

Nie. iPad Air 11 z chipem M4 wspiera Apple Pencil Pro i Apple Pencil (USB-C). Starszy Pencil 2. generacji (z ładowaniem indukcyjnym do iPada Pro 2018–2022) nie współpracuje z nowym Air.

Jaki tablet wybrać do gier?

Do gier mobilnych Xiaomi Pad 8 Pro jest lepszym wyborem — Adreno 830 + 144 Hz + 4 głośniki Dolby Atmos to optymalny zestaw dla Genshin Impact, PUBG czy Honkai. iPad Air 11 wygrywa za to w grach AAA portowanych z Maca (Resident Evil, Death Stranding) i emulacji starszych konsol.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Udostępnij