W dzisiejszych czasach nasze smartfony zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie, przez co narażone są na różnego rodzaju zagrożenia czyhające na każdym kroku. Najbardziej narażony na zarysowania, pęknięcia czy zabrudzenia jest ekran, przy czym jego uszkodzenia najwidoczniej wpływają na komfort użytkowania. Jak wiadomo nawet najtańsza ochrona ekranu będzie lepsza niż żadna. Którą więc z opcji należy wybrać by jak najlepiej chronić przedni panel urządzenia? Szkło hartowane czy folię? A może warto zainwestować w szkło hybrydowe?

Folia ochronna:

folia-ringke-dual-easy-full-cover-iphone

Dzięki folii ochronnej zyskamy najestetyczniejsze, najmniej widoczne, lecz niekonieczne najlepsze zabezpieczenie. To rozwiązanie nie jest niestety najkorzystniejsze ze względu na grubość powłoki, jaką tworzy folia, a także jest relatywnie niska wytrzymałość. Minusem jest także trudność montażu folii na ekranie. Powstać może wiele ciężkich do usunięcia „bąbelków”, przez które nasza warstwa ochronna nie będzie się trzymać tak jak powinna, przez co także nie będzie na tyle skuteczna na ile może być. Warto podkreślić, że jest to jedna z tańszych i skuteczniejszych opcji zabezpieczenia przedniego panelu smartfona, w którym jest on mocno zakrzywiony.

Szkło hartowane:

szklo-hartowane-benks-kr-015mm-iphone-xs

Szkło hartowane jest znacznie lepszą ochroną niż folia, jednak mniej estetyczną, przez to, że jest grubsze i znacznie bardziej widoczne na urządzeniu, co niektórym użytkownikom będzie przeszkadzać. Sporą zaletą tego typu zabezpieczenia jest łatwość montażu, o ile nasze urządzenie posiada płaski przedni panel. Jeśli nasz smartfon ma zaokrąglone krawędzie, to sprawa się nieco komplikuje i już nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z montażem samemu.  Co ważne, szkło hartowane można wielokrotnie zdejmować i zakładać, więc spokojnie można podejmować kilka prób w razie niepowodzenia.

Szkło hybrydowe:

szklo-hybrydowe-3mk-flexible-glass-samsu

Szkło hybrydowe to połączenie elastyczności i grubości folii ochronnej z wysoką twardością, nieznacznie ustępując szkłu. Dzięki temu połączeniu plasuje się idealnie pomiędzy standardowym szkłem hartowanym, a ochronną folią. Ważną zaletą tej formy ochrony jest to, że dzięki wysokiej elastyczności szkło nie tłucze się ani nie łamie, dzięki czemu wystarcza na długi, długi czas. Kolejnym plusem jest fakt, ze szkło hybrydowe jest smukłym produktem, dzięki czemu jest praktycznie niewyczuwalne podczas użytkowania urządzenia.  Jest także łatwe w montażu, jednak charakteryzuje się nieco zwiększoną podatnością na zarysowania powierzchni w porównania do szkła hartowanego.

Które rozwiązanie więc wybrać? To już zależy od indywidualnych upodobań każdego użytkownika, od tego jak bardzo ekran narażony jest na zarysowania czy pęknięcia oraz jaki budżet chcemy przeznaczyć na ochronę przedniego panelu naszego smartfona. Warto jednak pamiętać, że każda ochrona jest lepsza niż żadna!