Smartfon w samochodzie - odwieczny temat sporów. Potrzebny pomocnik a może rozpraszające, tworzące niebezpieczeństwa zło konieczne? Jeśli jesteś zwolennikiem używania nawigacji, map czy po prostu puszczania muzyki w samochodzie to z całą pewnością poszukujesz jakiegoś dobrego, sprawdzonego uchwytu na telefon. Co wybrać? Czym się sugerować i na co zwrócić uwagę? Postaramy się dziś przybliżyć tą kwestię.

Najważniejsze jest to, by uchwyt nie zasłaniał widoczności i żebyśmy przez posiadanie go nie zaczęli sprawiać zagrożenia na drodze. Przy wyborze powinniśmy się kierować kilkoma najważniejszymi parametrami. Pierwszą z nich jest jakość wykonania. Im lepsza jest, tym urządzenie jest bezpieczniejsze, a żywotność uchwytu większa. Często jakość idzie w parze z ceną, tak więc te tanie mogą być niemal jednorazowe. Plastiki się szybko powyginają a pianki powycierają, co może spowodować wyślizgnięcie się naszego urządzenia z uchwytu podczas jazdy. Jak wiemy, pierwszym, bezwarunkowym odruchem będzie próba złapania spadającego telefonu, co skutkuje odwrócenie na naszej uwagi, od tego na czym powinna być skupiona - od drogi. W Home Screen staramy się wprowadzać do sprzedaży uchwyty, które są solidnie wykonane i nie stwarzają niebezpieczeństwa dla kierującego i jego pasażerów.

Drugą rzeczą na którą warto bezwzględnie zwrócić uwagę są wymiary uchwytu. Ważne jest aby smartfon się w nim zmieścił, ale sprawą zdecydowanie nadrzędną jest to, by nie był na tyle duży żeby w pokaźnym stopniu ograniczać widoczność. Jest to szczególnie ważne przy wariantach mocowanych do przedniej szyby czy do deski rozdzielczej.

Warto także zapoznać się z elastycznością rozstawu szczęk. Jest to szczególnie ważne, gdy samochodem kieruje więcej niż jedna osoba, ponieważ będzie ona mogła także bezproblemowo zainstalować swój smartfon w uchwycie.

Najpopularniejsze typy uchwytów dostępnych na rynku:

  • uchwyty mocowane na szybę,
  • uchwyty mocowane do kratki nawiewu, 
  • uchwyty montowane na desce rozdzielczej.

Uchwyt na szybę

Najpopularniejsze z nich niewątpliwie są uchwyty mocowane na szybę. Mają one dużo zalet, ale niestety jak wszystko mają one także mankamenty. Niepodważalnym plusem jest to, że urządzenie znajduje się blisko szyby, co umożliwia nam swobodne spoglądanie na ekran, co jest szczególnie ważne przy jeździe z uruchomioną nawigacją. Na korzyść tego typu uchwytów przemawia także łatwy montaż oraz uniwersalność uchwytu.

Wadą tych uchwytów jest to, że przyssawki są niestety zawodne. Nieprawidłowo zamontowany uchwyt może spowodować „oderwanie się” od szyby w czasie jazdy. Wpływ na to może mieć także wiele innych czynników m.in. tłusta szyba czy wysoka temperatura. Dużym minusem jest także to, że tego typu uchwyty ograniczają pole widzenia kierowcy, co znacznie wpływa na komfort prowadzenia pojazdu oraz bezpieczeństwo.

Przykładowe uchwyty tego typu:

Uchwyt do kratki nawiewu

Uchwyty montowane do kratki nawiewu mimo wielu zalet nie są także wolne od wad. Uchwyt nie ogranicza widoczności oraz pozwala na łatwy dostęp do urządzenia. Z drugiej zaś strony powoduje pogorszoną wentylacje w kabinie, przez to, ze zasłania część otworu wentylacyjnego. Istnieje także możliwość przegrzania smartfona, szczególnie zimą, gdy z nawiewu leci gorące powietrze przez co urządzenie może nam odmówić współpracy.

Przykładowe uchwyty tego typu:

Uchwyt do deski rozdzielczej

Uchwyty montowane do deski rozdzielczej to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Jest to atrakcyjna opcja zwłaszcza ze względu na fakt, że taki uchwyt możemy umieścić w dowolnym miejscu deski rozdzielczej. Jednak najczęściej są one mocowane na przyssawkę lub klej, które pozwalają na solidny montaż zarówno do deski rozdzielczej jak i do szyby. Fakt faktem, będziemy mieli do urządzenia łatwy dostęp, lecz takie rozwiązanie może także powodować ograniczenie widoczności kierującego.


Przykładowe uchwyty tego typu:

Nowość - inteligentne uchwyty Auto Lock

Poza kategoriami rodzaju montażu nowością są u nas uchwyty inteligentne. Wbudowane w nie czujnik zbliżeniowy na podczerwień wykrywa obecność smartfona i w razie potrzeby automatycznie zaciska szczęki, zabezpieczając smartfon. Zwolnienie szczęk realizowane jest przez dotykowy przycisk z prawej strony obudowy. Tego typu uchwyty do spełniania swojej funkcji potrzebują zasilania, które jest i tak potrzebne, aby uruchomić indukcyjną ładowarkę, która jest w nich zaimplementowana. Bardzo komfortowe rozwiązanie, które posiada zaletę uchwytu magnetycznego i ładowarki bezprzewodowej.


Przykładowe uchwyty tego typu:


Jaki więc wybrać? To już zależy od modelu smartfona oraz od modelu samochodu którym się poruszamy. Na to, jaki uchwyt powinniśmy wybrać wpływ ma także to, do czego będziemy używać naszego smartfona. Warto jednak mieć na względzie, że liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i to ono powinno być głównym kryterium wyboru uchwytu!