Za nami premiera następcy kultowego Huawei Mate 10 Pro - Huawei Mate 20 Pro. Charakteryzuje się on nietuzinkowym wyglądem, ciekawymi rozwiązaniami technicznymi i co najważniejsze świetną wydajnością. Jak stwierdził przedstawiciel firmy na premierze w Londynie - Huawei Mate 20 Pro to najlepszy z dotychczasowych urządzeń chińskiej firmy. Co jeszcze o nich wiemy? Jak wygląda? Co kryje w środku? Tym artykułem przybliżymy Ci specyfikację tegoż modelu.

Telefon ma niesamowicie atrakcyjny wygląd. Na rynku mają się pojawić w kilku wariantach kolorystycznych: między innymi pink gold (różowe złoto) oraz twilight. Wymiary Huawei Mate 20 Pro to 157.20 x72.30 x8.60 mm. Ramki z przodu urządzenia są niezwykle wąskie, dzięki czemu przekątna samego wyświetlacza to aż 6.39 cala. Ekran wykonany jest technologią OLED, a jego rozdzielczość to 1140x3120 pikseli. Od razu można przyznać, że wyświetlacz w Huawei Mate 20 Lite charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem barw i poprawnym kontrastem.

Czytnik linii papilarnych w Mate 20 Pro znalazł się w ekranie, lecz nie jest na nim widoczny, gdyż znajdują się bezpośrednio pod nim. Problemem może być jednak fakt, że zajmuje on tylko niewielką część ekranu, przez co, bez patrzenia może być ciężko w niego trafić.

Coś co niewątpliwie rzuca się w oczy to rozmieszczenie kamer na tylnej klapie urządzenia. Trzy aparaty i jedna lampa zostały ułożone w systemie 2x2, co wygląda bardzo interesująco. Na pochwałę zasługuję fakt, że Huawei nie kopiuje ułożenia/designu tylnego panelu z urządzeń innych firm, lecz tworzy własne, niebanalne rozwiązania. Niestety nie możemy tego powiedzieć o przednim panelu, który jest kalką wielu obecnych smartfonów – chodzi o wszechobecny notch.

Huawei Mate 20 Pro jest wyposażony w funkcje odblokowywania twarzą, które jest oparte nie tylko na aparacie, lecz także na module budującym mapę twarzy. Producenci stwierdzili, ze są na tyle pewni swojej technologii, że oprócz standardowego wykorzystania do odblokowywania urządzenia, można jej jeszcze użyć do płatności, logowania do banku itp.

Mate 20 Pro pracować będzie na Androidzie 9.0 Pie. Urządzenie wyposażone zostało w najnowszy stosowany w smartfonach z Androidem procesor Kirin 980. Ma także 6 lub 8 GB RAM oraz zależnie od wersji 128 bądź 256 GB na pliki użytkownika. Ciekawe jest to, że Huawei postanowiło dać użytkownikom możliwość do rozszerzenia pamięci swojego Mate 20 Pro poprzez kartę pamięci nanoSD.

Pojemność baterii wynosi 4200 mAh i ładowana jest także indukcyjnie. To co wyróżnia tą baterie, to możliwość superszybkiego ładowania - w pół godziny bateria ma być naładowana w 70 procentach za sprawą 40-watowego zasilacza dołączonego do zestawu. Sam Mate 20 Pro może także działać jako ładowarka indukcyjna - do zegarka, słuchawek bądź innego smartfona obsługującego ładowanie bezprzewodowe.

Huawei Mate 20 Pro nie został wyposażony w wejście słuchawkowe ale za to znajdziemy port USB-C przeznaczony do ładowania smartfona. Obsługuje też wszystkie najnowsze standardy łączności bezprzewodowej m.in. LTE oraz NFC (służący do płatności bezprzewodowych).

Podsumowanie:

  • wymiary 157.80 x 72.30 x 8.60 mm
  • waga 189.00 g
  • wyświetlacz kolorowy OLED, 16M kolorów, 1440 x 3120 px
  • 6.39 cala
  • bateria Li-lon 4200 mAh
  • szybkie ładowanie
  • pamięć wbudowana: 128 GB, 256 GB
  • pamięć RAM: 6 GB, 8 GB,
  • karta pamięci: Nano SD (do 256 GB)
  • system operacyjny Android 9.0 Pie

Cena Huawei Mate 20 Pro w Polsce ma wynosić 4299zł. Czy to dużo? Trudno stwierdzić. Z jednej strony urządzenie ma tyle ciekawych funkcji i wyposażone jest w tak dobre podzespoły, że wiadomo, za co się płaci. Jednak czy przekona do siebie rynek i podbije rankingi popularności? Tego jeszcze nie wiadomo, a czy warto go kupić musi zadecydować każdy indywidualnie.