Czym się kierować przy zakupie ładowarki do smartfona?

Ładowarki do urządzeń mobilnych - temat rzeka. Niektórzy wybierają je świadomie, tak aby zyskać jak najwydajniejsze ładowanie i wykorzystać możliwości urządzenia w 100%, jednak zdecydowana większość korzysta z ładowarek dołączonych w zestawie do urządzenia bądź też, gdy ta przestanie działać, kupuje jak najtańszą opcję. W większości spowodowane jest to niewiedzą na temat możliwości posiadanego smartfona czy też brak orientacji na rynku, jeśli chodzi o ładowarki. Jest to o tyle niekorzystne, że dobierając ładowarkę bez jakiegokolwiek przygotowania teoretycznego możemy nie tylko stracić na prędkości napełniania naszej baterii, ale także nawet nieświadomie zrobić krzywdę naszemu urządzeniu, bądź doprowadzić nawet do pożaru.

Ładowarka sieciowa Choetech na 6 gniazd USB (2x Quick Charge)Ładowarka do telefonu. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tego typu akcesoriów jest ładowanie naszego smartfona. Mimo, że z biegiem czasu baterie w urządzeniach mają coraz to większe pojemności i są solidniej wykonane, to z ładowarek korzystamy zdecydowanie częściej niż miało to miejsce jakieś 10 lat temu. Dzieje się tak, że smartfonów używamy obecnie praktycznie non stop niż typowych telefonów z klawiaturą bądź też monochromatycznym wyświetlaczem. Mają one także silniejsze podzespoły, które potrzebują większej ilości energii - tutaj głównie warto podkreślić pobór prądu przez duże ekrany, montowane obecnie w tego typu urządzeniach. Co ciekawe, często producenci nie dodają do telefonów ładowarek maksymalnie wykorzystujących prąd i czas ładowania urządzeń. Jak więc dobrać ładowarkę do swojego urządzenia tak aby zminimalizować czas zapełniania baterii? Jakie mamy opcje?

Ładowarka bezprzewodowa Nillkin Magic Disk 4Zacznijmy może jednak od kwestii najważniejszej - kwestia bezpieczeństwa. Każda z markowych i solidnych ładowarek posiada szereg zabezpieczeń, które mają uchronić nas przed niepożądanymi skutkami ubocznymi. Są to między innymi zabezpieczenia przed zbyt wysoką temperaturą ładowarki, przeciw zwarciu, przeciw zbyt wysokiemu napięciu i tym podobne. W tanich ładowarkach takich zabezpieczeń albo nie znajdziemy, albo ze względu na niski koszt produkcji mogą być one uszkodzone. Posiadanie takiego rodzaju ochrony jest o tyle istotne, że jej brak może doprowadzić do uszkodzenia smartfona, a w najgorszym przypadku nawet do porażenia prądem czy pożaru.

Technologie szybkiego ładowania:

W ich skład wchodzą między innymi takie technologie jak Quick Charge, Dash Charge, Supercharge oraz pewnie setki innych - w zależności od producenta. Opiszemy zasadę działania na wyżej wymienionych, aby przedstawić główne różnice.

Quick Charge jest to technologia opracowana przez Qualcomm. Jest to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony rodzaj ładowania, jednak działa tylko właśnie z procesorami marki Qualcomm. Pierwotna wersja Quick Charge obsługiwała maksymalny prąd ładowania o natężeniu zaledwie 2 A a napięciu 5V, co dawało nam ładowanie o mocy 10W. Wówczas nie było to jakieś przełomowe osiągnięcie, dlatego też obeszło się bez echa. Następnie przyszedł czas na Quick Charge 2.0, który wykorzystywać może napięcie 5V, 9V i 12V, a natężenie 1,67A, 2 A lub 3A. Z tego wynika, że maksymalna moc ładowania to 18W. Jednak nadal nie było to to, na co z takim utęsknieniem czekali użytkownicy. Dopiero Quick Charge 3.0 zyskało przychylność rynku i stało się najpopularniejszą wersją szybkiego ładowania od Qualcomm. Obsługuje ono napięcie od 3,3V do 20V oraz natężenie 2,6A lub 4,6A. Żeby lepiej to zobrazować podam przykład. Smartfon o pojemności baterii wynoszącej 2750 mAh ładuje się od 0 do 80% w 35 min. Zwykła ładowarka 5W naładuje to samo urządzenie w tym samych czasie do zaledwie dwunastu procent pojemności akumulatora.

Dash Charge (pochodzące od Oppo/OnePlus) oraz Supercharge (Huawei) działają na tej samej zasadzie z jedną zasadniczą różnicą. Producenci tego typu ładowania postawili na zwiększanie natężenia zamiast napięcia. Tego typu technologie ładowania wyprowadzają z siebie prąd o typowym dla USB napięciu 5V, lecz mają za to zdecydowanie większe natężenie.

Ładowarka bezprzewodowa Baseus Smart 2w1Co ciekawe wymagane stawiane przez Quick Charge są z są zdecydowanie niższe niż Dash Charge czy Supercharge. Nie oznacza to jednak, że zadziała on z pierwszym lepszym kablem pasującym do naszego smartfona. Technologie szybkiego ładowania mogą zawieść nawet gdy kabel będzie za długi czy za chudy. Niezbyt korzystne jest także to, że jeśli posiadasz urządzenie z technologią np. Supercharge to naładujesz go (szybkim ładowaniem) tylko wyłączenie ładowarką kompatybilną z technologią Supercharge, podłączoną do przewodu kompatybilnego z technologią Supercharge, co stawia nas w położeniu sprzed kilku lat, gdzie każde urządzenie miało inne wejście ładowarki i znalezienie odpowiedniego kabla nie było takie proste i oczywiste jak współcześnie.

Ładowarka samochodowa 2XUSB Baseus Small RocketJednak nie samymi przewodami człowiek żyje i na rynku ostatnimi czasy bardzo rozpowszechniła się możliwość indukcyjnego ładowania urządzeń mobilnych. Mają one kilka zalet jak i kilka wad. Za zaletę można uznać między innymi brak kabli, które musimy podpiąć do urządzenia. Jest ono ładowane poprzez cewkę odbiorczą (znajdującą się najczęściej w „pleckach” urządzenia) zbliżoną do cewki nadawczej (zwinięty spiralnie przewód, wokół którego tworzy się pole elektromagnetyczne). Jest to także niezwykle wygodna opcja, gdyż wystarczy położyć urządzenie na ładowarce indukcyjnej i w tym momencie rozpoczęty jest już proces ładowania baterii. Za tym rozwiązaniem przemawia także niewielki rozmiar ładowarki oraz to, że jest ona zazwyczaj uniwersalna. Oznacza to, że można na niej ładować urządzenia posiadające złącze microUSB, Typ-C oraz Lightning - bo w praktyce mogłoby nawet nie być gniazda - potrzebujemy tylko odbiornika prądu. Oczywiście ładowarki indukcyjne nie są wolne od wad. Zazwyczaj czas ładowania jest wydłużony ze względu na straty energii, które mają miejsce podczas procesu zmiany prądu elektrycznego w pole elektromagnetyczne. I że nie wszystkie urządzenia są wyposażone w cewki, umożliwiające bezprzewodowe ładowanie.

Jak widać rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki jest wiele. Najważniejsze jest, by taka ładowarka nie była potencjalnym zagrożeniem dla posiadanego urządzenia lub naszego zdrowia czy życia i aby była kompatybilna z technologią szybkiego ładowania, w którą wyposażony jest nasze urządzenie. I tym przede wszystkim powinniśmy się kierować przy wyborze ładowarki do naszego smartfona! Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w świadomym wyborze odpowiedniej ładowarki, dopasowanej do potrzeb użytkownika i urządzenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz